Historia przedszkola
w Pleśnej

Miejscowość Pleśna znajduje się w powiecie tarnowskim, na Pogórzu Ciężkowickim, w dolinie rzeki Białej, w województwie małopolskim.

Przedszkole jest jedyną tego typu placówką na terenie Gminy, dlatego też uczęszczają do niej  dzieci z kilku wiosek: z Pleśnej, Łowczówka, Woźnicznej, Lichwina, Rychwałdu, Rzuchowej, Lubinki, Janowic, Szczepanowic. Od dnia 1.09 2007 roku rozpoczeła działalność filia Przedszkola Publicznego w Pleśnej, która funkcjonowala przez 2 lata w Rzuchowej. Obecnie wchodzi ona w skład Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Rzuchowej. Przedszkole jest dostępne dla wszystkich dzieci, także dla dzieci niepełnosprawnych

Przedszkole w Pleśnej zostało utworzone w 1961 roku. Mieściło się w starym budynku po szkole podstawowej. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu pierwszej Pani dyrektor przedszkola Władysławy Majak, władz lokalnych i rodziców budynek został dostosowany do potrzeb dzieci przedszkolnych.

Z każdym rokiem przedszkole i ogród wzbogacały się o nowe urządzenia i zabawki. Przedszkole początkowo jednooddziałowe z roku na rok powiększało liczbę dzieci. W roku 1975 funkcjonowały już 3 oddziały. Marzeniem Pani dyrektor W. Majak było przedszkole z prawdziwego zdarzenia, które urzeczywistniło się 1 września 1985 roku. W nowym przedszkolu są jasne, przestronne sale, sypialnia, dwie jadalnie, kuchnia z zapleczem magazynowym. Obecnie przedszkole funkcjonuje w 6 oddziałach. Pomieszczenia przedszkolne są funkcjonalnie urządzone i zadbane. Budynek otacza duży ogród z ciekawym ukształtowaniem terenu. Górki, zagajniki, zielone sale poprzedzielane ścianami winogron, place zabaw z urządzeniami ogrodowymi, amfiteatr letni i niewielki lasek brzozowy. W teren ogrodu wkomponowane są zielone iglaki, krzewy i kwiaty kwitnące od wiosny do jesieni.

Ogród przedszkolny wyposażony jest w 3 place zabaw z różnorodnymi urządzeniami do zabaw na świeżym powietrzu. Urządzenia do zabawy dostosowane są do poszczególnych grup wiekowych. Na palu zabaw dla Maluszków znajduje się karuzela, ważki, bujaki, wieża ze zjeżdżalnią,  " Czarodziejski domek" i piaskownica.  Plac zabaw dla Średniaków wyposażony jest w 3 huśtawki, przeplotnie, wieże ze zjeżdżalnie, ważki, 2 piaskownice. Plac zabaw dla najstarszej grupy wiekowej  urządzony jest w formie toru przeszkód- ruchomy mostek, drabinki sprawnościowe, tunel, przeplotnia. Dzieci mają możliwość korzystania ze wszystkich urządzeń pod czujnym okiem nauczycieli. Od 2001 roku przedszkole nosi imię zmarłej w 1993 roku pierwszej dyrektorki przedszkola - Władysławy Majak. W 2006 roku dzięki wysiłkom Dyrektora Przedszkola Pani Teresy Cybulskiej, pomocy rodziców i nauczycieli na cmentarzu w Pleśnej stanął pomnik przypominający wszystkim mieszkańcom miejscowości o osobie Władysławy Majak.  Patron przedszkola pozostaje w ciągłej pamięci, rodziców, nauczycieli i dzieci. Świeże kwiaty i wciąż palące się znicze świadczą o naszej pamięci.

Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić