Historia przedszkola PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata Morys- Drogoś   
czwartek, 17 maja 2012 19:26

Miejscowość Pleśna znajduje się w powiecie tarnowskim, na Pogórzu Ciężkowickim, w dolinie rzeki Białej, w województwie małopolskim. Przedszkole jest jedyną tego typu placówką na terenie Gminy, dlatego też uczęszczają do niej  dzieci z kilku wiosek: z Pleśnej, Łowczówka, Woźnicznej, Lichwina, Rychwałdu, Rzuchowej, Lubinki, Janowic, Szczepanowic. Od dnia 1.09 2007 roku rozpoczeła działalność filia Przedszkola Publicznego w Pleśnej, która funkcjonowala przez 1 rok w Rzuchowej.Obecnie wchodzi ona w skład Zespołu Przedszkolno- Szkolnego w Rzuchowej. Przedszkole jest dostępne dla wszystkich dzieci, także dla dzieci niepełnosprawnych.

HISTORIA PRZEDSZKOLA

 

 

 

Przedszkole w Pleśnej zostało utworzone w 1961 roku. Mieściło się w starym budynku po szkole podstawowej. Dzi?ki wielkiemu zaangażowaniu pierwszej Pani dyrektor przedszkola Władysławy Majak, władz lokalnych i rodziców budynek został dostosowany do potrzeb dzieci przedszkolnych. Z każdym rokiem przedszkole i ogród wzbogacały się o nowe urządzenia i zabawki. Przedszkole początkowo 1-oddziałowe. Z roku na rok zwiększała się liczba dzieci, a w 1975 funkcjonowały już 3 oddziały. Marzeniem pani Majak by?o przedszkole z prawdziwego zdarzenia. Marzenie to urzeczywistniło się 1 września 1985 roku. W nowym przedszkolu są jasne, przestronne sale, sypialnia, dwie jadalnie, kuchnia z zapleczem magazynowym. Obecnie przedszkole funkcjonuje w 6 oddziałach. Pomieszczenia przedszkolne są funkcjonalnie urządzone i zadbane. Budynek otacza duży ogród z ciekawym ukształtowaniem terenu. Górki, zagajniki, zielone sale poprzedzielane ścianami winogron, place zabaw z urządzeniami ogrodowymi, amfiteatr letni i niewielki lasek brzozowy. W teren ogrodu wkomponowane są zielone iglaki, krzewy i kwiaty kwitnące od wiosny do jesieni. Ogród przedszkolny wyposa?ony jest w 3 place zabaw z różnorodnymi urządzeniami do zabaw na świeżym powietrzu. Urz?dzenia do zabawy dostosowane są do poszczególnych grup wiekowych. Na palu zabaw dla Maluszków znajduje się karuzela, ważki, bujaki, domek ze zjeżdżalnie,  " Czarodziejski domek" i piaskownica. Plac zabaw dla średniaków wyposażony jest w 3 huśtawki, przeplotnie, wieże ze zjeżdżalnie, ważki, 2 piaskownice. Plac zabaw dla najstarszej grupy wiekowej  urządzony jest w formie toru przeszkód- ruchomy mostek, drabinki sprawnościowe, tunel, przeplotnia. Dzieci mają możliwość korzystania ze wszystkich urządzeń pod czujnym okiem nauczycieli. Od 2001 roku przedszkole nosi imię zmarłej w 1993 roku pierwszej dyrektorki przedszkola - Władysławy Majak. W 2006 roku dzięki wysiłkom Dyrektora Przedszkola Pani Teresy Cybulskiej, pomocy rodziców i nauczycieli na cmentarzu w Pleśnej stanął pomnik przypominający wszystkim mieszkańcom miejscowości o osobie Władysławy Majak.  Patron przedszkola pozostaje w ciągłej pamięci, rodziców, nauczycieli i dzieci. Świeże kwiaty i wciąż palące się znicze świadczą o naszej pamięci.

 Poprawiony: czwartek, 30 stycznia 2020 20:52
 
Joomla 1.5 themes, hosting company.